آخرین نوشته

ایران در هنگام ظهور امام زمان (عج)

بسم الله الرحمن الرحیم

ایران نماد

در آستانه ورود به هزاره سوم،انقلاب اسلامی ایران به بهانه زمینه سازی ظهور شکل گرفته و بهای سنگینی را پرداخته است،لذا جهان با ویژگی های منحصر به فردی در حال انتقال به عصر جدید (هزاره سوم) است و همین ویژگی آن را از دیگر ادوار گذشته حیات بشری جدا ساخته است.از جمله آن ویژگی،معرفی تفکر درست مهدوی به جامعه و ایجاد یک جریان جهانی مهدوی در کنار جهانی سازی غربی است.جهانی که به عقیده مذهبی روی آورده و دین را برای فهم آن مطالعه می نمایند،لذا مقام معظم رهبری میفرماید: قرن حاضر قرن گرایش عمومی به شریعت معنویت و دین است.البته بشر امروزی برای فهم دین (نه دفاع از دین) آن را مطالعه میکند و پس از فهم درست آن، چه بسا دین را بپذیرد! چرا که دین ناب،گمشده هر انسانی است و در صورت دسترسی به آن بسیاری از انسان های آزاده آن را میپذیرند.

در فرایند رجعت به دین،امام خمینی (ره) صفحه ای جدیدی فرا روی بشریت گشوده است که به نظر صاحبان بصر و بصیرت،سرآغاز حکومت جهانی اسلام به رهبری حضرت ولی عصر (عج) را تداعی کرده است که در واقع سپیده ظهر ظهور بوده و مردم را برای ظهور کبرای حضرت آماده میکند.

درواقع انقلاب اسلامی ایران نوری در ظلمت و ظلم جهانی است که جهانیان را به سوی نور عدالت دعوت کرده است.این واقعیت چیزی است که روایات متعددی به آن اشاره شده و فرموده ایرانیان نقش اصلی را در ظهور ایفا میکنند.در این باره امام باقر (ع) میفرماید:

گویی میبنم که قومی در مشرق خروج کرده و خواستار حق اند ولی حقشان داده نمیشود،دوباره حق را طلب کرده به آنان نمیدهند. پس از آن شمشیر ها برگردن خویش می افکنند (آماده کارزار میشوند). در این موقع خواسته آنان را برآورده کنند ولی ایشان از پذیرفتن آن خودداری کرده و قیام نمایند. آنان آن (حکومت) را به کسی باز ندهند مگر به صاحبان شما،کشته هایشان شهیدند بدانید اگر من آن انقلاب را در می یافتم خود را برای صاحب امر فرج حفظ میکردم.

بعضی از دانشمندان اسلامی معتقدند که که امام باقر (ع) دو جریان مهم را در این روایت مشخص فرمودند و آن دو را بهم وصل نمودند، شاید یکی انقلاب اسلامی ایران و دیگری ظهور امام عصر (عج) که حضرت میفرماید اگر واقعه اول را درک میکردم برای دومی آماده میشدم.پس نتیجه میگیریم که فاصله این دو جریان به اندازه طول عمر عادی انسان هاست چرا که با دیدن انقلاب اول بشارت رسیدن به انقلاب دوم (ظهور) وجود دارد که حضرت توصیه به حفظ خود کرده است.البته دقت شود که در اینجا نه تعین وقت بلکه یک بشارت به منتظران داده شده است چه این که در تعین وقت سال،ماه،و روز را ممکن است مشخص کنند که مورد تکذیب روایات قرار گرفته است در حالی که تحلیل فوق اشاره به یک دوره زمانی کرده است.

تعجیل،تاخیر و بشارت به ظهور،مربوط به یک دوره زمانی است و تغیرات آن را شامل شده و با تعیین وقت متفاوت است،لذا در روایات تعیین وقت تکذیب شده اما در ادوار زمانی از بداء سخن به میان آمده است چه اینکه بداء و بشارت به ظهور در روایات وجود داشته که شامل ادوار زمانی میشود پس اشاره به یک دوره زمانی با تعیین وقت بسیار تفاوت دارد لذا روایات تعیین وقت را تکذیب کرده اما با مباحث بداء و بشارت دوره های زمانی و تحولات بشری تاریخ را پذیرفته اند که جنبه اختیاری داشته و در تعجیل یا تاخیر ظهور دخیل است.

در روایت دیگری از امام صادق (ع) میفرمایند:

به زودی زمانی میرسد که شهر قوم و اهلش حجت بر خلایق میگردند در حالی آن زمان در عصر غیبت و متصل به ظهور حضرت حجت بوده و نزدیک به ظهور آن حضرت است پس خداوند قم و اهلش را قائم مقام آن حضرت قرار داده است.

امام خمینی (ره) در این باره میفرماید: انقلاب مردم ایران نقطه شروع انقلاب بزرگ جهان اسلام به پرچمداری حضرت حجت (عج) است که خداوند بر همه مسلمانان و جهانیان منت نهد و ظهور و فرجش را در عصر حاضر قرار دهد و در جا دیگری میگوید: تحقق عدالت به مفهوم حقیقی و به دور از شوائب و اجرای آن به معنی راستین و در بعد جهانی اش کار حضرت بقیه الله الاعظم (علیه السلام) است که به این معنا موفق خواهد شد و عدالت را در تمام دنیا اجرا خواهد کرد.البته این مطلب نه به معنای نشستن و سکوت کردن است،بلکه خود ایشان تاکید میکنند که باید کوشش کرد و زمینه ظهور آن حضرت را فراهم نمود.کاری که خودشان به آن معتقد بوده و با همین اعتقاد،تئوری ولایت فقیه را ارائه کرده و آن را پیاده نموده.

به امید ظهور حضرت صاحب الزمان (عج)

ایران در هنگام ظهور امام زمان (عج)

  •  علی کوزانی
  • الغیبه ص 273
  • بحار الانوار ج 57 ص 212 باب 36
  • صحیفه نور ج 21 ح 108
  • iRannamad
The following two tabs change content below.

بخش فرهنگی

علم اگر در ثریا باشد مردانی از سرزمین ایران بدان دست خواهند یافت. (پیامبر اکرم)

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*