آخرین نوشته

هالیوود و پایان دنیا

بسم الله الرحمن الرحیم

irannamadlogoheader2

مسئله پایان دنیا و نابود شدن کره زمین از همان ابتدا مورد برسی و مطالعه فیلم سازان هالیوود قرار گرفته بود که در گونه ی تخیلی و علمی ساخته میشد (و میشود).تا اواخر دهه 1980 این موضوع ناشی از پرداختن به فناوری هسته ای و بمب اتم که اغلب کشور های پشرفته مانند آمریکا و کشور های اروپایی حق ورود به این موضوع را دارند و همیشه دنیا در حال نابود شدن نشان داده میشود.این موضوع در فیلم هایی چون 2012 و امثال آن مورد استفاده قرار گرفته است.

هالیوود و پایان دنیا

اما پایان دنیا و تهدید به این رویداد برای بشر همواره مسئله ای هولناک و وحشت آور مطرح شده است بعضی از آن ها نیز به جهت دخالت یک پیشوا یا یک قهرمان یا برگزیده دینی برای نجات بشر یا نفوذ بر انسان ها نگریسته اند که در داستان فیلم هایشان به صورت آشکارا نشانه ها و علامت های الهی بوده است.گروهی دیگر از فیلم سازان این امر را احتمالی داسنته اند و به کمک تمهیدات ویژه و فیلم های مستندی که از مصایب طبیعی گرفته شده، فیلمی با درون مایه جذاب ارائه کرده اند.

هالیوود و پایان دنیا

از همان سال ها سینمایی علمی – تخیلی به مسائل مذهبی و الهی نیز نگاهی ویژه داشت. رخداد های پایان دنیا گاهی به واسطه ی وجود هیولاهای ساخته دست بشر و یا در افتادن انسان با طبیعت، انفجار های شدید اتمی،کشف مناطق ناشناخته و مانند آن بوده است.ولی گاهی نیز پایان دنیا را مشیت الهی نمایش میدهند که کره زمین به طور کامل در معرض نابودی است و در لحظه آخر توسط قهرمان قصه نجات میابد.در اکثر این فیلم ها به قیامت اشاره میکنند و سعی در ترساندن مخاطب خویش دارند.نخستین استفاده از این شگرف در فیلم تجربی مرگ خورشید ساخته “دولاک” در سال 1920 م. دیده میشود.

فیلم های مذهبی مانند کشتی نوح ساخته “کورتیز” در سال 1929 م. و فیلم های مذهبی مانند آن به طور مستقیم و غیر مستقیم بر این موضوع پافشاری میکنند.مثلا در فیلم جبرئیل بر فراز کاخ سفید، جبرئیل به کمک رئیس جمهور آمریکا میشتافت و مسائل و مشکلات مملکت را برای او حل و فصل میکرد! اما همه این حرف ها از جایی نشات میگیرد و آن هم انتقال ترس به مردم به جهت تحقق اهداف شوم و پلید خود…

ادامه دارد…

The following two tabs change content below.

بخش فرهنگی

علم اگر در ثریا باشد مردانی از سرزمین ایران بدان دست خواهند یافت. (پیامبر اکرم)

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*