آخرین نوشته

فلوراید سود یا ضرر؟

بسم الله الرحمن الرحیم

irannamadlogoheader2

فلوراید یک ماده سمی است که آمریکا از سال 1945 این ماده را به بهانه جلوگیری از پوسیدگی دندان به آب آشامیدنی و مواد بهداشتی مردم خود اضافه میکند،خوردن این ماده خطرناک (بیش تر از حد مجاز) موجب مسمومیت و مرگ انسان و دیگر جانواران میشود.در سال ۱۹۷۴ یک کودک سه ساله با خوردن ۴۵ میلی لیتر محلول فلوراید ۲ درصد (تقریباً سه برابر حد مرگ آور) جان خود را از دست داد. بعضی دلایلی مختلفی برای این امر می آورند. افرادی میگویند آمریکا برای حمله در جنگ،مردم را مسموم ساخته تا توان مخالفت با آنان را نداشته باشند و بعضی ها از رد پای سرمایه داران در این مسئله خبر میدهند.

گفته میشود صاحبان شرکت های بزرگ “آلومینیوم” سازی و سایر صنایع فلزی جهت نپرداختن غرامت به مردم به جهت آزاد سازی این نوع مواد خطرناک و سمی در اطراف کارخانه ها و به خطر انداختن جان افراد زیادی، شبکه های تبلیغاتی را با خود همراه ساخته و از فلوراید به عنوان ماده ای بسیار مفید برای دندان ها و سلامت دهان نام میبرند. اما واقعیت چیز دیگریست…

مصرف آزادانه فلوراید موجب ایجاد رسوب فلور، مسمومیت شدید و در موارد حاد حتی به مرگ منجر شود. از سوی دیگر خاصیت سرطان زایی این ماده نیز در برخی بررسی ها مطالعه شده و گاهی حتی تایید نیز شده است. در سال 2010 پس از بیش از 60 سال اضافه شدن فلوراید به آب آشامیدنی مردم آمریکا بالاخره برخی از مقامات بهداشتی اجازه یافتند به طور محدود در مورد بیش از حد لازم بودن مقادیر فلوراید برای کودکان این کشور حرف بزنند و اعلام کنند که فلوراید ممکن است موجب تغییر رنگ دندان کودکان شده و بالقوه موجب مشکلات جدی بیشتری نیز شود. به همین دلیل توصیه کردند که میزان فلورایدی که در آمریکا به آب اضافه می شود کاهش یابد. در صورتی که فلوراید موجود در آب بیش از ۱۰ واحد پی پی ام باشد در دراز مدت فردی که از آن استفاده می کند نه تنها دندان های خود را از دست می دهد بلکه با صدمات شدید استخوانی به خصوص در ستون فقرات نیز مواجه خواهد شد.

فلوراید سود یا ضرر

تنها 50% از فلورايد‌ مصرفی در بدن قابلیت دفع دارد.‌ مصرف بيش از حد اين ماده‌ ی سمی از هر طريقی که باشد در دراز مدت منجر به ایجاد رسوب در بدن خواهد شد که از آن به عنوان «فلوروزيس» یاد می شود. ایجاد لکه هایی روی دندان کودکان شده و در مواردی سوراخ شدن مینای دندان تنها بخشی از مضرات فلوراید است. 50 درصد باقی مانده از فلوراید ورودی به بدن در هر روز در استخوان ها تجمع می یابد که می تواند منجر به مشکلات بزرگی شود.مصرف کنترل نشده فلوراید برای کودکان موجب اختلال در یادگری میشود.

فلوراید سود یا ضرر

در حال حاضر تنها کشور های آمریکا و استرالیا به آب آشامیدنی فلوراید اضافه میکنند گرچه بعد از جنگ جهانی دوم کشور های اروپایی که به تقلید از آمریکا به آب آشامیدنی مردم خود این ماده را اضافه می کردند اما با تحقیق های گسترده از مداومت آن جلوگیری کردند.

The following two tabs change content below.

بخش فرهنگی

علم اگر در ثریا باشد مردانی از سرزمین ایران بدان دست خواهند یافت. (پیامبر اکرم)

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*