آخرین نوشته

ادواردو آنیلی

ادواردو آنیلی

ادواردو آنیِلی (به ایتالیایی: Edoardo Agnelli) (زاده ۹ ژوئن ۱۹۵۴، نیویورک – درگذشته ۱۵ نوامبر ۲۰۰۰، فوسانو) یکی از دو فرزند جیانی آنیلی – سرمایه دار و میلیاردر ایتالیایی و مالک سابق مجموعه فیات – و مارلا کاراچولو بود که در سال ۲۰۰۰ درگذشت.

  • زندگی

ادواردو آنیلی، فرزند ثروتمندترین مرد ایتالیا بود که پس از مسلمان شدن به طرز مشکوکی درگذشت.او پس از مسلمان شدن، به ایران آمد و در نماز جمعه تهران نیز شرکت کرد.درآمد سالیانه خانواده آنیلی که مالک کارخانجات فیات، فراری، لامبورگینی، لانچیا، آلفارومئو، دیوکو، چند بانک خصوصی، باشگاه فوتبال یوونتوس و روزنامه های معروف، “کوریره دلاسرا” و “لاستامپا” است، بالغ بر 60 میلیارد دلار می شود.پس با مسلمان شدن ادواردو که وارث این ثروت هنگفت می شد، جسد وی زیر یکی از پل های معروف ایتالیا کشف شد. پس از این ماجرا، صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، مستندی درباره ادواردو ساخت که پخش آن بازتاب گسترده ای در سطح جهان داشت.

  • پس از مرگ

در پی این افشاگری،خانواده آنیلی مدعی شدند که وی هرگز مسلمان نبوده است و ایرانی ها با انتشار فیلم مذکور قصد گرفتن امتیاز از ایتالیا را دارند.در همین رابطه وکیل خانوادگی آنیلی با اعلام این مطلب که مادر ادواردو یهودی است به “شهروند” گفت: آنچه ایرانی ها می گویند شبیه به جوک و سراسر تناقض است زیرا امروز علم چنان پیشرفت کرده است که اگر بخواهند کسی را بکشند، نیازی به هل دادن او از روی پلی به آن مشهوری نیست. ایرانی ها فکر می کنند هر غیر مسلمانی که ریش گذاشت، مسلمان شده است.

وی افزود: دین اسلام دین بزرگی است و برای تبلیغش نیاز به دروغ و تهمت نیست. در غرب تنها چیزی که تاثیر ندارد دین و عقاید شخصی است.وی افزود: ایرانیها (دولت ایران) بهتر است به فکر مشکلات داخلی خود باشند. وی در پایان این گفتگو خواستار برخورد حقوقی با این مساله شد و گفت: به خاطر اشاعه این تهمت ها، از سوی خانواده آنیلی شکایتی علیه دولت ایران در دست طرح است.

وی، همزمان بودن آغاز این تبلیغات در ایران را با ایراد برخی سخنان مداخله جویانه نمایندگان مجلس ایتالیا علیه ایران و حمایت برخی گروه های دولتی ایتالیا از تحریم اقتصادی و سیاسی این کشور، دلیل احتمالی راه اندازی تبلیغات بر ضد خاندان آنیلی عنوان کرده و می گوید: شاید دولت ایران با هدف اعمال فشار بر دولت ایتالیا این تبلیغات را علیه خاندان ما به راه انداخته است.

  • تشیع

نخستین آشنایی وی با تشیع و انقلاب اسلامی ایران از طریق یکی از مصاحبه‌های دکتر محمد حسن قدیری ابیانه (رایزن مطبوعاتی سفارت ایران در ایتالیا بین سالهای ۱۳۵۸ تا ۱۳۶۱) از طریق تلویزیون ایتالیا بوده‌است و پس از آن برای دیدار با وی به سفارت مراجعه می‌کند و پیوند دوستی بین آن‌ها ایجاد می‌شود.

دکتر قدیری در مورد نخستین ملاقاتش با ادواردو می‌گوید:

بعد از یک میزگرد مطبوعاتی که برگزار کردیم -به عنوان رایزن مطبوعاتی سفارت ایران-، یک روز یک‌شنبه در حالی که من در اقامت‌گاه سفارت بودم، دربان سفارت گفت که یک جوان ایتالیایی آمده و می‌خواهد شما را ببیند. من هم گفتم اگر می‌شود به او بگویید فردا برای ملاقات بیایند؛ ولی بعد از لحظاتی دربان سفارت دوباره زنگ زد که این جوان می‌گوید خدا هر در بسته‌ای را می‌گشاید. من هم گفتم در را باز کنند و خودم هم رفتم به استقبالش. جوان قدبلند لاغری بود که با یک موتور گازی کهنه آمده بود و خودش را ادواردو آنیلی معرفی کرد. من بدون این‌که انتظار جواب مثبتی از او داشته باشم، از او پرسیدم که شما با خانوادهٔ آنیلی معروف، نسبتی دارید و او گفت که من پسرش هستم.

و زمانی که فخرالدین حجازی در سال ۱۳۵۹ به ایتالیا سفر می‌کند و با ادواردو آشنا می‌شود، از او می‌خواهد که یک بار دیگر تشرف خویش را به تشیع اعلام نماید. سپس فخرالدین حجازی نام مهدی را برای او انتخاب می‌کند. او در مکاتبات خود از نام هشام عزیز که سال‌ها از آن استفاده کرده بود، استفاده می‌کرد و در مکالمات خود با دوستان ایرانیش از نام مهدی بهره می‌گرفت.او مدتی در ایتالیا منزوی بود و در یک آپارتمان در شهر رم زندگی می‌کرد.

ادواردو انیلی

The following two tabs change content below.

بخش فرهنگی

علم اگر در ثریا باشد مردانی از سرزمین ایران بدان دست خواهند یافت. (پیامبر اکرم)

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*