آخرین نوشته

برگردان موسیقی

بسم الله الرحمن الرحیم

ایران نماد

برگردان یا نهان سازی، یک علم در موسیقی است که پیامی مخفی وارد ذهن مخاطب میکند و ثابت شده که بر وی تاثیرگذار است.اما این به چه معنی است؟!

اگرچه بعد از اختراع فونوگراف توسط توماس ادیسون در سال ۱۸۷۷، ایجاد این پدیده باکمک چرخش وارونه صفحه موسیقی امکان‌ پذیر بوده است، اما پیشرفت فناوری‌ های صوتی در دهه ۱۹۵۰ و همزمان با آن، همه‌ گیرشدن استفاده از دستگاه‌ های ضبط صدا بر روی نوار در استودیو های ضبط، راه را برای شکل گیری این صنعت هموار نمودند،در این میان باید گروه بیتلز را پیشگام معرفی،عرضه و معروف سازی این شگرد دانست.جان لنون(خواننده گروه) و جورج مارتین(تهیه کننده) هردو ادعا کرده‌اند که کاشف شگرد وارون‌ نگاری در سال ۱۹۶۶ به‌ هنگام آماده‌ سازی آلبوم روُلور بوده‌اند. این شگرد به‌ ویژه در آهنگ‌ های فردا هرگز نمی‌ فهمد و من فقط خواب‌ ام و تک آهنگ باران،به کار گرفته شده است.لنون عنوان ساخت، زمانی که تحت تاثیر ماری جوانا (ماده مخدر،محرک) بوده،به‌ اشتباه آهنگ باران را برعکس پخش می‌کند و درپی آن نوای گوش‌ نوازی می‌شنود. فردای آن روز این موضوع را با دیگر اعضای گروه به میان گذارده و این روش را برای نخستین بار در تکنوازی گیتار آهنگ فردا هرگز نمی‌فهمد و در قطعهٔ واپسین آهنگ باران به‌کار می‌گیرد. اما بنا بر گفته مارتین، گروه با تغییر تندی و برگردان نوار آهنگ فردا هرگز نمی‌فهمد در حال آزمایش بوده‌اند و این او بوده که ایده وارونه سازی آواز لنون و نوای گیتار را داده که در بخشی از آهنگ باران به کار بسته شده است. به ادعای او، پس از آن بوده که لنون از این شگرد خوشش آمده و آن را ادامه داده‌است.به هر روی، باران نخستین آهنگی می‌ باشد که دربردارنده پیامی در وارونش است،به‌ طوریکه آخرین بیت موجود در آهنگ وارونی از بیت اول آن می‌باشد.

جیمز واکر،(مدیر انجمن پژوهشی مسیحیت واچمن فلوشیپ) مدعیست که «شما می‌توانید هر سرود روحانی مسیحی را برگزینید و اگر وارونه آنرا مدت مدیدی با سرعتهای مختلف پخش کنید، آنرا به بازگویی هر آنچه می خواهید وادار خواهید ساخت.»

برگردان موسیقی

اما چیزی که مد نظر است سو استفاده خوانندگان از این شگرف است که موجب تاثیرگذاری روی مخاطبان خویش شده و در راستای منفعت خودشان از این هنر سود میبرند.نمونه ای که از این مسئه در ایران نماد انتشار داده میشود از خواننده ای محبوب صدا و سیما بوده و دارای مجوز های لازم از وزارت ارشاد اسلامی میباشد.

تذکر: این به این معنی نیست که خواننده مورد نظر خدایی نکرده دارای همچین مقاصدی و تفکراتی میباشد زیرا با تحقیق در این مسئله متوجه آن میشوید که نهان سازی به روش های خاص امکان پذیر است از جمله ضبط تکیه ای موسیقی بر روی بدنه اصلی آن و یا نهان سازی از طریق تطبیق شعر و سبک (ملودی) به این دلیل که در این صنعت کلمات وارونه نمیشوند یعنی به عنوان مثال: واژه سلام به “مالس” تبدیل نمیشود بلکه با استفاده از ملودی چیزی شبیه واژه مورد نظر خود میسازند.علی ای حال فایل موسیقی که بدست ما میرسد چند جا عبورکرده است.

“برای آخرین بار ،خداكنه بباره” که تنها واژه “برای آخرین بار” برگردان شده است در ظاهر چیزی اتفاق نمیفتد،حرف های عاشقانه و عادی اما برگردان آن: “امید نخواه ز یارب” که این ناامیدی و یاس را به خداوند رحمان القا میکند که جا دارد حدیثی در این باب مطرح شود.

قال الامام الصادق – علیه السلام – : أَروَحُ الرَّوحِ اَلیَأسُ مِنَ النَّاسِ «بحار الأنوار، ج 78، ص 249» امام صادق – علیه السلام – فرمود: آساینده ترین آسایش، ناامیدی از مردم است.

اما چرا موسیقی در اسلام حرام است؟ گفته میشود اولین کسی که ساز را ساخت و لهو و لهب و موسیقی را به انسان (قابیل) آموخت جن بوده است(منبع:حدیث1) که اکثرا آن را به خود ابلیس و شطان نسبت میدهند اما با توجه به این که انسان های اولیه با استفاده از موسیقی عواطف و احساسات خود را به جنس مخالف ابراز میکردند،میتوان دریافت خود شیطان بوده است زیرا در منابعی نوشته شده است هنگامی که آدم (ع) به درخت ممنوعه نزدیک شد و از آن سیب خورد شیطان در حال نواختن بوده است و همه ما میدانیم در هنگام گوش دادن موسیقی میتوان تصمیمات غیر منطقی و غیر اخلاقی گرفت چراکه موسیقی انسان را از فکر کردن وا میدارد و او را غرق در احساسات میکند و در نتیجه تصمیم از روی احساس تصمیمی غیر منطقی خواهد بود.در این باره شما را به خواندن مقاله هوشمندی مولکول های آب و تاثیر موسیقی روی اشکال آن دعوت میکنم.

1-پیامبر اکرم: ابلیس نخستین کسی است که به غناء و آوازه خوانی پرداخت.«وسائل الشیعه، ج ۱۲، ص ۲۳۱»

2-امام صادق:خانه ای که در آن غناء و ساز و آواز نواخته شود، از مصیبت ها و بلاهای دردناک در امان نیست و دعا در آن خانه مستجاب نمی گردد و فرشتگان به آن خانه وارد نمی شوند.«دعائم الاسلام، ج ۲، ص ۲۸۰»

3-قرآن کریم:«برخی از مردم کسانی هستند که سخن بیهوده را می خرند تا دیگران را از روی نادانی از راه خدا گمراه کنند و آیات الهی را به استهزاء گیرند، برای آنان عذابی خوارکننده خواهد بود»

4-امام رضا:گوش دادن به (صدای) تارهای موسیقی از گناهان کبیره است.«مستدرک الوسائل، ج ۱۳، ص ۲۲۰»

5-رسول خدا : غناء و آوازه خوانی، طلسم زناکاری است.«بحار الانوار، ج ۷۹، ص ۲۴۷»

6-امام صادق:خرید و فروش (آلات) غناء و ساز و آواز حلال نیست و گوش دادن به آن، نفاق و دوروئی و آموزش دادنش، کفر و بی دینی است.«دعائم الاسلام، ج ۲، ص ۲۰۹»

به راستی با حذف موسیقی از زندگی چه اتفاقی می افتد؟ دل خوشی به چیست؟

The following two tabs change content below.

بخش فرهنگی

علم اگر در ثریا باشد مردانی از سرزمین ایران بدان دست خواهند یافت. (پیامبر اکرم)

7 نظر

 1. واقعا جالب و عالیه !
  من نميدونستم موسیقی برگردان هم داره !
  از سایت عالیتون تشکر میکنم.

 2. ز کجای این برگردان موسیقی بوود؟؟؟ امید برگردان چیه الان؟؟؟ و اینکه شما چی مصرف میکنید؟ بابت این چیزا از کی حقوق میگیرید؟ امیدوارم از بیت المال نباشه، چون من یکی راضی نیستم، حالا چ گردان چ برگردان

  • بخش فرهنگی

   زمانی که تمامی صحبت ها با حدیث و منبع زده شده و جای هیچگونه شک و شبهه ای وجود ندارد این شما هستید که چیزی مصرف میکنید.

 3. از خوانندگان متن خواهش می کنم به پژوهش های علمی انجام شده مراجعه کنند نه منابع طرفدار نظریه ی توطئه.

  • بخش فرهنگی

   نظریه؟ ما با احادیث این رو اثبات کردیم کلام ائمه همان کلام خداوند است و این برای هر بیدار دل با ایمان کافیست!

 4. داوود پیامبر هم موسیقی مینواخت، حالا چرا موسیقی حرام شد خدا میداند و مراجع شیعیان و ناقلان حدیث😆

  • بخش فرهنگی

   شراب هم قبلا حرام نبوده…
   زیرا افرادی (که باز مانده آنان شما باشید) قدرت درک کل اسلام در یک مرحله رو نداشته اند.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*