آخرین نوشته

جامعه شناسی پول

بسم الله الرحمن الرحیم

irannamadlogoheader2

از چه زمان پول وسیله سیاست مداران جهت تحقق اهداف شد؟ پول اولین بار چه زمان چاپ شد و طراحان پول طرح های برگرفته را از چه الحاق میگیرند؟ پول در تعریف ابتدایی آن وسیله، قطعه، شی، یا چیزیست که انسان‌ برای تبادل خواسته‌ ها،خدمات، کالا های مورد نیاز از آن استفاده می‌کنند. به صورت کلی هر چیزی می‌تواند به عنوان پول مورد استفاده قرار گیرد. در زمانهای قدیم کالا ها معمولا به عنوان پول مورد استفاده قرار می‌گرفتند و در بسیاری کشورهای جهان طلا و نقره به عنوان پول رایج بودند.در حال حاضر تقریبا تمام پول مورد استفاده در تمامی کشور های دنیا اصطلاحا پول فیات (fiyat اصطلاح رایج در ترکیه به معنی قیمت) است که به پولی اطلاق می‌شود که دارای ارزش ذاتی نبوده و کنترل ارزش آن در اختیار حکومت است. پول ظاهرا کلمه یونانی است (فرهنگ). الفاظی شبیه پول در انگلیسی داریم.در بیشتر کشور های دنیا پول در گردش دارای دو بخش پول مسکوک و پول بانکی است که پول بانکی اکثریت مقدار پول در گردش را به خصوص در ایران تشکیل می‌دهد.

پول جدا از اینکه جنبه اقتصادی داشته باشد جنبه فرهنگی نیز دارد و حکومت های مختلف به جهات گوناگون از برگه های پول استفاده کرده و اهداف خود را (به عنوان مثال) برای عادی سازی مسئله ای بکار میبرند،که مشهود ترین آن دلار است. جهت اطلاع بیشتر: نوشته های راز دلار را مطالعه کنید.

 اما چه چیزی باعث شده اختصاصا به مسئله پول بپردازیم؟

اوایل انقلاب اسلامی طرح های خوبی روی پول رایج کشور چاپ شد در یکی از طرح ها (500 ریالی) تصویر نماز جماعتی را میبینیم که یکی از نمازگزاران از برادران اهل سنت به همراه دیگران نماز به پا داشته است.

جامعه شناسی پول

که این جای تحسین دارد و اثبات برادری و اتحاد این کشور محسوب میشد.در اوایلی که طرح 2 هزار تومانی پیشنهاد شد مورد تائید واقع نشد زیرا تصویر امام خمینی (ره) غیر واقع به نظر می آمد:

جامعه شناسی پول

که بعد از آن بازطراحی شد.

جامعه شناسی پول

اما 5هزار تومانی های جدید،در این طرح لوگو انرژی هسته ای که در طرح موجود بود حذف و به بهانه سالگرد تاسیس دانشگاه ساخته شده توسط شاه! (تهران)،سردر آن بر روی اسکناس نقش بسته است.و حدیث پیامبر اسلام (ص) از روی آن حذف گردید.

جامعه شناسی پول

اما دانشگاه آزاد ترسیم شده در این طرح به رنگ بنفش در آمده دلیل آن چیست؟ شاید به دلیل رنگ انتخاباتی رئیس جمهور باشد یا دلایل دیگر…!

جامعه شناسی پول

در تصویر زیر رویای پادشاهی به سبک دودمان هخامنشیان و وسعت و تشکیلات شاه، به چشم میخورد…

جامعه شناسی پول

در یکی از کشور های جنوب غرب آسیا روی پول تصاویری از مترو،هواپیما و سایر وسایل حمل و نقل کشیده شده بود که دقیقا به ترتیب تصاویر،برای آن وسایل به دلایل مختلف سانحه ای رخ میداد و موجب مرگ افراد زیادی شده بود،که موجب تعجب و وحشت مردم آن کشور شده بود(متاسفانه به دلیل اینکه جزئیات آن فراموش شده تصویری از آن در دسترس نیست)

چکیده:

پول به جز اینکه در خرید و فروش مردم مورد استفاده قرار گیرد جهت فرهنگ سازی و تحقق اهداف سیاسی نیز استفاده میشود. پول به دلیل اینکه دست همه افراد جامعه میگردد میتواند وسیله ی خوبی جهت تبلیغ سیاست های درست و نادرست دولت ها گردد.مانند مسئله ی دلار که 11 سپتامبر از سال های پیش برنامه ریزی شده بود و طرح آن جهت عادی سازی و همچنین آماده سازی دنیا با این واقعه مورد استفاده طراحان آن قرار گرفت.هدف از این مقاله این بود که بگوید “پول” صرفا کاغذ بی اهمیت نیست.

The following two tabs change content below.

بخش فرهنگی

علم اگر در ثریا باشد مردانی از سرزمین ایران بدان دست خواهند یافت. (پیامبر اکرم)

یک نظر

  1. محمدحسین

    جالب بود… ممنون

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*