آخرین نوشته

افشاگری درباره فروش نفت اربیل به رژیم صهیونیستی

به گزارش ایران نماد، برخی گزارش ها حاکی است رژیم صهیونیستی به یکی از خریداران اصلی نفت منطقه کردستان عراق تبدیل شده است که این مسئله به افزایش تنش در روابط دولت مرکزی عراق و منطقه کردستان دامن خواهد زد. این گزارش ها حاکی است رژیم صهیونیستی سرگرم تقویت و توسعه روابط خود با منطقه نیمه خودمختار کردستان عراق است.

گزارش روزنامه فایننشال تایمز حاکی است رژیم صهیونیستی به یکی از خریداران اصلی نفت صادراتی منطقه کردستان عراق تبدیل شده است. دولت منطقه کردستان عراق اکنون به این گزارش واکنش نشان داده است با این حال، شیرکو جودت، از اعضای کمیته منابع طبیعی پارلمان کردستان عراق ، دراین باره توضیح داد که نفت صادراتی این منطقه چگونه ممکن است به دست اسرائیل رسیده باشد.

وی گفت : گفته می شود نفت صادراتی منطقه کردستان عراق به برخی شرکت ها فروخته می شود که ممکن است آنها این نفت را به مشتری دیگری ، به ویژه اسرائیل فروخته باشند. این به معنی آن است که هیچ اطلاعات تایید شده ای در دولت منطقه ای کردستان و پارلمان منطقه کردستان وجود ندارد که حاکی باشد نفت این منطقه (مستقیما) به اسرائیل فروخته شده است.

این روزنامه می افزاید: بر اساس گزارش ها، اسرائیل از ابتدای ماه مه تا ماه اوت 19 میلیون بشکه نفت وارد کرده است که ارزش آن حدود یک میلیارد دلار و حدود یک سوم از نفتی است که اربیل از طریق ترکیه صادر کرده است. بیلال سعید ، کارشناس نفتی گفت: دولت منطقه کردستان باید به سرعت اینگونه ادعاهای کذب را رد کند زیرا دولت مرکزی عراق در بغداد اسرائیل را به رسمیت نمی شناسد. این ادعاها برای دامن زدن به تنش ها در روابط دولت منطقه ای کردستان و دولت مرکزی عراق است.

بغداد و اربیل بر سر اینکه دولت منطقه کردستان به صورت مستقل نفت می فروشد دچار اختلاف هستند. با توجه به سقوط آزاد قیمت های نفت، و افزایش تولید نفت منطقه کردستان بدون موافقت بغداد، روشن نیست دو طرف چه زمانی موافقت نامه منابع طبیعی خود را تمدید خواهند کرد. مسئله نفت موضوعی حساس میان بغداد و اربیل است. ادعاهای اخیر در مورد فروش نفت منطقه کردستان به اسرائیل نیز احتمالا به روابط دولت مرکزی و دولت منطقه کردستان بیشتر لطمه خواهد زد.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر

The following two tabs change content below.

بخش فرهنگی

علم اگر در ثریا باشد مردانی از سرزمین ایران بدان دست خواهند یافت. (پیامبر اکرم)

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*