آخرین نوشته

اردوغان در حال هدایت ترکیه به سوی فاجعه است/سیاست آنکارا در قبال همسایگانش به بن‌بست رسیده

ترکیه

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، ژنرال «فراگولیس فراگوس» رئیس سابق ستاد مشترک ارتش یونان ضمن محکوم کردن سیاست خصمانه ترکیه در قبال همسایگان خود و تمایلات امپریالیستی آن اعلام کرد: ترکیه در روز 7 ژانویه برای نخستین بار طی سال 2016 حریم هوایی یونان را نقض کرد و طی آن چهار هواپیمای ترکیه سه مرتبه وارد حریم هوایی یونان شدند. البته باید گفت که تجاوزات پی‌درپی هواپیماهای ترکیه دیگر هیچ کس را متعجب نمی‌کند.

وی افزود: وزارت دفاع یونان در سال 2014 میلادی 2244 مورد از این تجاوزات را به ثبت رسانده است و دستکم 1300 مورد از این تجاوزات نیز در سال 2015 به ثبت رسیده است که ما این تجاوزات را شدیدا محکوم می‌کنیم.

این ژنرال یونانی ادامه داد: در سال 1923، ترکیه «پیمان ملی» را که در آن الحاق یونان شمالی به قبرس و تغییر و اصلاح مرزها در دریای اژه پیش‌بینی شده بود و در واقع موجب برقراری امپراتوری عثمانی و ایجاد تحرکات در این دریا شد، تصویب کرد.در سال 1996 میلادی، آتن و آنکارا وارد جنگی مسلحانه شدند. بسیاری از یونانی‌ها معتقدند که ترکیه یک بالگرد یونانی را هدف قرار داده است حال آنکه اعلامیه‌های رسمی این اتفاق را تنها یک حادثه اعلام کرده‌اند و البته باید گفت که بروز چنین حوادثی میان این دو کشور بعید نیست.

علاوه بر این، یونان طبق بند 5 پیمان آتلانتیک شمالی درخصوص «دفاع جمعی از اعضا»، از ترکیه حمایت نخواهد کرد و این در حالیست که با این وجود ترکیه همچنان به نقض مرزهای یونان ادامه می‌دهد.براساس بند 5 منشور ناتو، زمانی که یکی از کشورهای عضو این سازمان مورد حمله قرار گیرد، تمامی کشورهای عضو باید در جنگ کشور مورد حمله واقع شده شرکت کنند.

ترکیه

 

به علاوه، ترکیه نیروهای خود را وارد عراق کرده است و این امر نمی‌تواند هدفی جز تلاش برای دستیابی به نفت موجود در چاه‌های نفت موصل داشته باشد.از سوی دیگر، آنکارا در تلاش برای ایجاد منطقه «حائل» در مرز میان سوریه، عراق و ترکیه است و باید گفت که سیاست ترکیه در قبال همسایگانش بی‌نتیجه است. آنکارا روابط خود با تمام جهان را تخریب کرده و این تخریب روابط را با یونان آغاز کرده و با سوریه، اسرائیل و ایران ادامه داده است و به این ترتیب موجبات انزوای خود را فراهم ساخته است.«رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه بواسطه سیاست تحریک‌آمیز خود در حال پیش بردن و هدایت مستقیم ترکیه به سوی فاجعه است و گمان نمی‌کنم که ضرروتی برای متوقف کردن آن وجود داشته باشد.

The following two tabs change content below.

بخش فرهنگی

علم اگر در ثریا باشد مردانی از سرزمین ایران بدان دست خواهند یافت. (پیامبر اکرم)

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*